Skandynawia dyktuje trendy nie tylko w dziedzinie projektowania wnętrz, ale także w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i związanych z tym innowacji, technologii i materiałów. Największe targi budowlane odbywają się w sercu Półwyspu Skandynawskiego, w Sztokholmie, w Ävsjö.
Tegoroczna edycja targów Nordbygg 2024 miała miejsce w dniach 23 – 26 kwietnia, a targi odwiedziło 35 000 gości. Wśród wystawców znalazło się 900 firm z 5 000 przedstawicielami. Nordbygg zaprezentował całą gamę nowości w dziedzinie technologii zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza wykorzystania energii solarnej. Temat zrównoważonego rozwoju przewijał się w ofercie wystawców, a także wykładach występujących.
Wielka scena Nordbygg Talks otrzymała nagrodę architektoniczną New Perspective on Wood – mówi Lina Hann, menadżerka projektu targów.
Naszym celem na targach było spotkać się z klientami, dowiedzieć się o nowych technologiach i zaprezentować konglomerat kamienny TechniStone jako jeden ze zrównoważonych materiałów.
Reprezentantem TechniStone był pan Vladimír Zajíček, Senior Export Manager. Zapytaliśmy pana Zajíčka, jakie są jego wrażenia z targów.
Z jakimi klientami miał Pan możliwość spotkać się w czasie targów?
Spotkałem się z Granitop, Granimar, Stone Center, Nerostein, którzy mieli własne stoisko, Herrljunga Terazzo Design oraz KVIK.
Jakie tematy związane z konglomeratem kamiennym najbardziej interesowały gości?
Głównym zagadnieniem było zastosowanie w kuchniach z indukcją oraz stabilność cieplna i kolorystyczna materiału. Pytania dotyczące możliwości odzysku materiału (ten temat przewijał się cały czas). A także standardowe zagadnienia, jak konserwacja materiału czy zastosowanie w projektach.
Czy można na podstawie tego, co działo się na targach, przewidzieć, w jakim kierunku będą szły trendy w dziedzinie projektowania wnętrz?
Tła od tych o mocnych kolorach po pastelowe dla jasnego rysunku wzoru i wielokolorowe żyłki. Prymat będą wieść płytki wielkoformatowe.