Inspiracje i filozofia projektu
Projekt przygotowała pracownia Cox Architects pod kierownictwem Alastaira Richardsona, znanego projektanta w dziedzinie architektury sportu. W trakcie swojej kariery Alastair stworzył projekty wielu stadionów sportowych, szczególnie w swoim rodzinnym kraju, Australii. Jego praca jest ceniona na arenie międzynarodowej i lokalnej, o czym świadczą liczne nagrody architektoniczne i branżowe.
Projekt stadionu czerpie inspirację z dziedzictwa kulturowego kraju – stadion okrywa ogromna otwierana kopuła, charakterystyczna dla tradycyjnej architektury islamu. Płynną linią łączy się z organiczną swobodną formą bryły stadiony, która nawiązuje do naturalnych elementów przyrody typowych dla Kataru i przypomina gigantyczną muszlę małża. Kolor zewnętrznego szklanego płaszcza to kolory morza, pereł i pustynnego piasku. Bryła ta jest nie tylko bardzo harmonijna i bardzo ciekawa wizualnie, ale jest również funkcjonalna, bowiem ułatwia transmisję dźwięku i światła, co jest niezbędne podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych.
Kompozycja kompleksu
Stadion jest elementem większego kompleksu, który obejmuje trzy główne obiekty wraz z otaczającymi je parkami z drzewami, ścieżkami do spacerów i joggingu, ścieżkami dla pojazdów i parkingiem.
Pierwszy obiekt, znany jako „hala wielofunkcyjna”, stanowi centrum.
Zajmuje powierzchnię około 50 hektarów i oprócz głównego stadionu zawiera również dwie hale treningowe i ekskluzywne strefy VIP. Znajdują się tam również dodatkowe pomieszczenia i zaplecze dla sportowców, personelu i widzów.
Kompleks Lusail posiada jeszcze dwa kolejne budynki: Budynek 2, czyli „Cooling Tower Building“ jwyposażony jest w kompleksowy system klimatyzacji i wentylacji, instalację chłodniczą i oczyszczania świeżego powietrza z systemem odzysku ciepła. Trzeci budynek lub „Microwave Tower” służy jako główne centrum medialne kompleksu.
Zrównoważona architektura
Szerokie zastosowanie szkła na elewacji nie tylko pozwala na przenikanie naturalnego światła do wnętrza, ale także zapewnia współdziałanie zaawansowanego systemu klimatyzacji z naturalną wentylacją poprzez 1 500 okien umieszczonych na szklanym płaszczu obiektu. Na wyższych poziomach zewnętrznego płaszcza panele są nieprzezroczyste. Na niższych poziomach płaszcza przeszklone panele powiększają się i stają się ścianami na poziomie parteru.
W połączeniach między panelami wbudowano światła LED, które w nocy podkreślają złożoną geometrię fasady. Źródłem energii odnawialnej są zainstalowane kolektory. Projekt zdobył nagrodę GSAS Design 2014 Sustainability Award za zadbanie o wysoki komfort odwiedzających przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na środowisko.
Piękny, a przy tym niezawodny materiał
Materiał TechniStone został wykorzystany w różnych częściach stadionu, od okładziny w głównej hali po restauracje i strefy odpoczynku. Wybrane wzory nawiązują do geometrii obiektu, jasne płyty w nieregularny sposób przecinają linie w odcieniach szarości, które w niektórych miejscach są również organicznie zaokrąglone. Do realizacji wybrano płyty Crystal Diamond i Gobi Grey. Oba wzory z widoczną strukturą idealnie pasują do ogólnej koncepcji, nawiązującej do natury i piasku. Ponadto Crystal Diamond podkreśla luksus i elegancję wnętrz stadionu dzięki domieszce szkła, odbijającego światło.
Konglomerat kamienny TechniStone jest wykonany tak, by był odporny na codzienne obciążenia, a jednocześnie zachował swój piękny wygląd przez długi czas.
Skład materiału TechniStone sprawia, że jest to materiał, który łatwo się konserwuje i który jest trwały, co jest niezbędne w przypadku obiektów użyteczności publicznej i obiektów sportowych, ale także pomaga realizować cele zrównoważonego rozwoju w ramach projektu.
Poznaj naszą szeroką ofertę innowacyjnych wzorów i struktur i zmień swój kolejny projekt w architektoniczne arcydzieło.